فرمت MHT چیست ؟

منتشر شده در ۱۳۹۷/۰۸/۰۲ در دستۀ اینترنت بدون دیدگاه

MHT نام یک نوع فرمت برای ذخیره سازی و بایگانی کردن صفحات وب سایت ها است. این پسوند فایل ها تمامی محتویات یک صفحه وب را درون یک سند ذخیره می کنند و با این کار مدیریت و جابجا کردن آنها بسیار ساده می شود. مرورگرهایی مثل Internet Explorer زمانی که صفحه ای را به صورت بایگانی ذخیره می کنند، با این پسوند ذخیره می کنند. دیگر مرورگرهای اینترنتی هم معمولاً با استفاده از افزونه مبادرت به ذخیره صفحات وب و باز کردن پسوند MHT می کنند. MHTML نام دیگر این نوع اسناد است که برای راحتی کار به آنها MHT گفته می شود.

فرمت MHT چیست

فرمت MHT چیست

اگر مرورگرتان از این امکان که بتواند هر صفحه از سایت را با پسوند MHT ذخیره کند، پشتیبانی می کند، بعد از ذخیره سازی تنها یک سند باقی خواهد ماند که تمامی محتویات صفحه درون آن ذخیره می شود. این در صورتی که در حالت عادی معمولاً یک سند و یک پوشه که حاوی محتویات چندرسانه ای و غیر چند رسانه ای آن صفحه می شود، ذخیره شده که این دو جزء به همدیگر متصل هستند. اما پسوند MHT همۀ محتویات از قبیل عکس ها، اسناد، جاوا اسکریپت ها، انیمیشن های فلش و applet ها را درون خود ذخیره می‌کند. در مواقعی بعدی هم بدون دسترسی به اینترنت، صفحه ذخیره شده را درون مرورگر باز می کند.

کار کردن با فایل های MHT به واسطه مرورگر انجام می پذیرد و این مرورگر است که باید از ساخت و باز کردن اسناد MHT پشتیبانی کند. همانطور که گفته شد مرورگر شرکت مایکروسافت از این پسوند حمایت می کند. اما مرورگرهای دیگر مثل فایرفاکس حتماً باید افزونۀ مورد نیاز روی آنها نصب شوند. در نسخه های اخیر Google Chrome هم این پسوند یعنی MHT به صورت ذاتی برای باز کردن پشتیبانی می شود. ولی برای ساخت سند MHT از یک صفحه وب، باید افزونه مورد نظر روی کروم نصب گردد.

به دلیل همین یکپارچگی اسناد MHT قبل از اینکه آنها را باز کنید، حتماً باید آنها را توسط نرم افزار امنیتی آنتی ویروس پویش نمایید. چرا که به سادگی آلوده شده و حتی اگر صفحه وب از قبل آلوده بوده باشد، با باز کردن سند MHT آن امکان اجرای کد مخرب درون مرورگر همچنان وجود دارد.

پس با مطالعه این مقاله باید متوجه شده باشید که اسناد MHT برای ذخیره صفحات وب یا بایگانی کردن آنها روی رایانه استفاده می شوند و این کار توسط مرورگر انجام می گیرد. البته توسط همان مرورگر هم می توان محتویات اسناد MHT را مشاهده کرد؛ البته اگر از این نوع پسوند پشتیبانی نماید.

3/5 - (2 امتیاز)