برترین ایده‌های کسب و کاری در حوزهٔ رمزارزها در سال ۱۴۰۰

منتشر شده در ۱۴۰۰/۰۹/۲۰ در دستۀ اینترنت ۲ دیدگاه

به فکر راه اندازی یک کسب و کار در زمینهٔ ارزهای دیجیتال هستید، ولی نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ خب، شما تنها نیستید! عرصهٔ رمزارزها یک زمینهٔ تازه است و هنوز همه درک و فهم درستی از این فناوری و توانایی‌های بالقوهٔ آن ندارند. از طرفی هنوز گزینه‌های شروع یک کسب و کار در این حیطه محدود هستند، که هر کدام نیازمند سطح دانش فنی و سرمایه گذاری متفاوتی هستند.

برترین ایده‌های کسب و کاری در حوزهٔ رمزارزها در سال ۱۴۰۰

برخی از ایده‌های راه اندازی کسب و کار در حوزهٔ رمزارزها شاید تنها نیاز به یک لپ‌تاپ با کمترین سرمایهٔ مالی داشته باشند. در حالی که برخی دیگر نیاز به یک تیم بزرگ‌تر و با تجربه به همراه سرمایهٔ زیادی دارند. جدای این محدودیت‌ها، برای همه قطعاً راهی برای ورود به این بازار وجود دارد. در این جا مهم‌ترین ایده‌های مرسوم و البته شدنی در رابطه با ایجاد یک کسب و کار رمزارزی را با هم مرور می‌کنیم. مطالعهٔ این مطلب حتی اگر هیچ سودی برای شما نداشته باشد، دید شما را پیرامون بازار کاری رمزارزها بازتر می‌کند.

استخراج (Mining)

ستون اصلی تراکنش‌های رمزارزها استخراج یا همان Mining است که تا الان سهم بسیار زیادی از بازار کسب درآمد از رمزارزها را به خود اختصاص داده بود. این کار تراکنش‌ها را در شبکه تایید می‌کند تا افراد بتوانند برای یکدیگر رمزارز ارسال کنند.

در روزهای اولیهٔ ابداع بلاکچین تقریباً هر کسی با رایانهٔ شخصی خودش می‌توانست کار استخراج را به راحتی انجام دهد. البته آن روزها رمزارزها ارزش زیادی نداشتند. اما با گذشت زمان بر اساس الگوریتمی که برای استخراج رمزارزها نوشته شده، هر چقدر تعداد استخراج‌گرها افزایش پیدا کند، کار استخراج هم سخت‌تر می‌شود. بنابراین الان استخراج رمزارز با تهیهٔ سخت افزارهای خاص و گران‌قیمت و مصرف برق زیاد، به یک صنعت حرفه‌ای تبدیل شده است. صنعتی که دیگر افراد تازه‌کار چندان شانس ورود ساده به آن را ندارند.

استخراج تقریباً برای هر رمزارزی امکان پذیر است. معروف‌ترین آن بیت کوین است. اما خیلی از اوقات استخراج یک رمزارز کمتر شناخته شده می‌تواند منفعت مالی بیشتری نسبت به استخراج بیت کوین داشته باشد. برای اینکه بهترین بهره‌وری در این کار حاصل شود، باید ابتدای کار محاسباتی را انجام داد که با احتساب مخارج از قبیل سخت افزارها، مکان و قیمت برق، باید دید که استخراج چه رمزارزی به صرفه است و کار روی آن را شروع کنیم.

میزان سرمایه‌گذاری: بسیار زیاد
خطر: زیاد
بازگشت مالی: متوسط

خرید و فروش (Trading)

حتماً شنیدید که افرادی فقط کارشان ترید (Trade) کردن است. به مبادلهٔ دارایی‌های باارزشی، مثل همین رمزارزها، برای افرایش سرمایه طی فاصله زمانی‌های متفاوت ترید یا داد و ستد گفته می‌شود. درست است که بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی توسعه داده شد. اما در اوایل شروع کارش کاربرد اقتصادی کاربرد اصلی‌اش نبود! در اصل کاربرد ابتدایی بیت‌کوین و دیگر رمزارزها ترید کردن بود، یعنی تبدیل رمزازرها به یکدیگر برای کسب حداکثر سود.

میزان سرمایه‌گذاری: کم، که با حداقل سرمایه می‌توان شروع کرد.
خطر: خیلی زیاد
بازگشت مالی: متوسط تا زیاد

به این نکته دقت داشته باشید که ترید کردن بسیار پر خطر است و دارایی‌های ارزی شما را می‌تواند به سرعت از دست بدهد. پس باید با دانش لازم وارد این بازار شد.

توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)

این توکن‌ها که در اصل مثل اثر انگشت انسان‌ها منحصر به فرد هستند و می‌توان آنها را به یک شیء فیزیکی یا مجازی مرتبط کرد و کاربردهای بالقوه‌ای در جریان اقتصادی می‌توانند داشته باشند. به خصوص در دنیایی که به آن متاورس گفته می‌شود و امروزه زیاد راجع به آن می‌شنویم، همچنین برای انتقال از دنیای حقیق به واقعیت مجازی که روز به روز به آن نزدیک‌تر می‌شویم.

هنوز تمامی کاربردهای این زمینه به طور کامل محرز نشده است. ولی یکی از کاربردهای اصلی NFT ها در بازی‌های رایانه‌ای اینترنتی است که یک دنیای واقعی را در جهان مجازی راه اندازی می‌کند. در این دنیا هر چیزی (دارایی‌های مجازی) باید یک هویت منحصر به فرد داشته باشد که از توکن‌های غیر قابل تعویض استفاده می‌شود.

میزان سرمایه‌گذاری: کم تا زیاد
خطر: کم تا متوسط
بازگشت مالی: متوسط تا زیاد

از جمله فعالیت‌هایی که می‌توان در این عرصه داشت، شامل موارد زیر می‌شود:

  • فعالیت هنری (با سرمایهٔ کم)
  • واسطه (با سرماهٔ متوسط)
  • توسعه دهندهٔ App یا پلتفرم (با سرمایهٔ زیاد)

بازی‌های رایانه‌ای (Game)

صنعت بازی از جمله پر رشدترین صنایع حال حاضر جهان است که میلیاردها بازیکن در سرتاسر دنیا دارد. چیزی که مشخص است این است که رمزارزها انقلابی در صنعت بازی ایجاد کرده است. مالیکت دارایی‌ها به واسطهٔ همان NFT ها که در بالا به آن اشاره شد، امکان‌پذیر شده است. پس هر بازکن می‌تواند در بازی دارایی‌هایی را داشته باشد که تا ابد مالکش خودش است. پس می‌تواند آنها را پس از ایجاد کردن و کار کردن روی آنها، بفروشد و از این کار کسب درآمد کند.

مثلاً در یک بازی استراتژیک در نظر بگیرید که شما صاحب یک خودرو می‌شود که در اصل یک دارایی مجازی است. حالا آن خودرو را در آن بازی به یک بازیکن دیگر می‌فروشید. پلتفرم‌های Cryptokitties و Decentraland از معروف‌ترین‌های این حوزه هستند که البته هنوز جای رشد زیادی در این عرصه وجود دارد.

میزان سرمایه‌گذاری: زیاد
خطر: متوسط
بازگشت مالی: زیاد

دوره‌های آموزشی رمزارز (Crypto Courses)

آموزش و یادگیری همیشه ارزشمند است و جایگاه خاص خود را دارد. مهم نیست صنعت یا کشاورزی یا بیت‌کوین باشد؛ یک چیزی است که همهٔ ما به آن نیاز داریم. اگر شما در صنعت بیت‌کوین صاحب تجربه باشید، می‌توانید به عنوان معلم، توسعه دهنده، بازاریاب یا تریدر، دوره‌هایی را ایجاد کنید و به علاقه مندان آموزش دهید.

چیز جالبی که در این ایده وجود دارد این است که شما نیازی به سرمایهٔ زیادی ندارید. سرمایهٔ شما دانش شماست. ممکن است با یک اسکریپت ساده مثل وردپرس بتوانید دورهٔ آموزشی خود را یک روزه راه اندازی کنید. مهم‌ترین قسمت این ماجرا بازاریابی این کسب و کار است. با راه اندازی یک کانال پر مخاطب در شبکه‌های اجتماعی بهتر می‌توانید به این هدف برسید.

سپس خیلی راحت لَم داده و دانشجویانی که ثبت نام می‌کنند و برای این کار هزینه پرداخت می‌کنند را می‌شمارید! البته حتماً اول خودتان مطمئن شوید که محتوایی که تولید می‌کنید با ارزش باشد. که با این کار شناخته‌تر خواهید شد.

میزان سرمایه‌گذاری: کم
خطر: کم
بازگشت مالی: کم تا متوسط

پذیرش رمزارز برای ارائه محصول و سرویس به مشتری

پذیرش رمزارز در قبال ارائه محصول و خدمات یک نوع مدل پذیرفته شده برای کسب رمزارز به عنوان دارایی است. مثل هر فروشگاه دیگری روی اینترنت، شما هم می‌توانید فروشگاه خود را راه‌اندازی کنید. با این تفاوت که مثلاً به جای ریال، می‌توانید از مشتری خود رمزارز بگیرید. یا در کنار درگاه‌های بانکی دیگر، از درگاه رمزارزی هم استفاده کنید.

این کار معمولاً برای کسب و کارهای بین المللی هم جواب می‌دهد. فقط باید کمی خلاقیت داشته باشید و ببینید که چه چیزهایی می‌توانید به خارجی‌ها بفروشید. در حال حاضر به این دلیل که شاید خیلی از فروشگاه‌های بزرگ از رمزارزها پشتیبانی نمی‌کنند، افراد زیادی هستند که به دنبال خرید یک کالا با رمز ارزشان هستند. شما می‌توانید این خلاء را پر کنید.

میزان سرمایه‌گذاری: کم تا متوسط
خطر: کم
بازگشت مالی: کم تا متوسط (بسته به میزان موفقیت فروشگاه اینترنت)

صرافی رمزارز (Cryptocurrency Exchange)

مثل ایدهٔ ترید کردن، اگر قصد ایجاد یک بستر برای کسانی که قصد انجام این کار را دارند دارید، می‌توانید سامانه‌ای را به عنوان یک صرافی آنلاین ایجاد کنید که علاقه‌مندان بتوانند رمزارزهای خود را تبدیل کنند و کار خرید و فروش به دیگر ارزها را انجام دهند. در اینجا شما در طرف مقابل هستید. یعنی به تریدرها خدمات می‌دهید.

خطر این کسب و کار بسیار بالا است و وابستگی شدیدی به دانش، نیرو و تجهیزات فنی دارد. پس باید مطمئن باشید که تیم برجسته‌ای دارید که می‌توانند این کار را برای شما انجام دهند، تا بتوانید به موفقیت برسید.

امنیت هم در این ایده، نسبت به دیگر ایده‌ها بسیار مهم‌تر است. افراد دارایی‌های خودشان را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس باید از امنیت پلتفرم خود کاملاً مطمئن باشید. جای هیچ گونه آزمون و خطایی نیست. در تاریخچهٔ کسب‌وکارهای مرتبط با رمزارزها، شرکت‌هایی بودند که با هک شدن به نابودی کشیده شدند!

میزان سرمایه‌گذاری: بسیار زیاد
خطر: زیاد
بازگشت مالی: بسیار زیاد

جمع بندی

همانطور که مشخص است، میزان سوددهی یک کسب و کار ارتباط مستقیمی با شدت سختی راه‌اندازی و مدیریت آن دارد. اگر قصد شما این است که با همان رایانهٔ شخصی خود کار را شروع کنید، می‌توانید روی دوره‌های آموزشی، سایت فروشگاهی و یا ترید کردن تمرکز کنید. اما شاید اجرای پروژهٔ صرافی اینترنتی کمی پیچیده باشد که قطعاً نیاز به یک تیم حداقلی و سرمایهٔ کافی دارید. فعلاً ایده‌های راه اندازی کسب و کارهای رمزارزی محدود هستند. اما چیزی که با اطمینان می‌توان از آن صحبت کرد این است که آینده را تا حد بسیار تسخیر خواهند کرد. شما با مطالعهٔ بیشتر روی رمزارزها حتی می‌توانید به ایده‌های جدیدی هم برسید، که حتی شاید دیگران تا الان روی آن کار نکردند.

5/5 - (2 امتیاز)