آموزش استفاده از Feed سایت ها با Firefox

منتشر شده در ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ در دستۀ اینترنت بدون دیدگاه

Feed ها در اصل روشی برای مشترک شدن به جهت دریافت محتوای جدید، برای یک سایت یا یک صفحۀ اینترنتی هستند. بیشتر سایت ها دارای یک چنین قابلیتی هستند که شما نشانی Feed یا خوراک آن را دریافت می کنید و به نرم افزاری که روی رایانۀ شماست و کارش مربوط به دریافت آخرین محتوای آن خوراک است می دهید. حالا با انتشار هر محتوای جدید روی نشانی خوراک آن سایت، شما مطلع شده و می‌توانید به سراغ آن بروید.

از جمله نرم افزارهای فیدخوان یا خوراک خوان، FeedDemon برای ویندوز و RSS Reader برای گوشی های اندروید هستند. اما جالب است بدانید که مرورگرهایی مثل فایرفاکس خود دارای چنین قابلیتی هستند که با نام Live Bookmarks شناخته می شوند. هر چند که در نسخۀ بعد از Firefox 64 دیگر خبری از آن نیست! اما اگر هنوز مرورگر فایرفاکس خود را به روز نکردید، قادرید از این امکان روی مرورگر خود استفاده کنید.

نکته : اگر از نسخه فایرفاکس ۶۴ به بعد استفاده می کنید، باید از افزونه های فیدخوان که روی مرورگر نصب می شوند بهره بگیرید. در آموزش بعدی راجع به این افزونه ها صحبت خواهیم کرد.

Live Bookmarks در فایرفاکس

اگر سایتی از قابلیت Feed پشتیبانی کند و شما خواسته باشید همیشه از آخرین مطالب و بروزرسانی های آن بدون مراجعه به آن مطلع شوید، می توانید آن را در Live Bookmarks فایرفاکس ذخیره کنید. فایرفاکس هم در هر ساعت سایت مد نظر را بررسی می کند و اگر محتوای جدیدی یافت، آن را به شما اطلاع می دهد.

در ادامه طریقه کار کردن با Live Bookmarks فایرفاکس آموزش داده می شود.

افزودن خوراک به فایرفاکس با Live Bookmarks

اگر درون یک صفحه از سایت هستید که خواسته باشید آن را به Live Bookmarks اضافه کنید، باید مراحل زیر را طی کنید.

  • دکمه Alt از صفحه کلید را بزنید تا نوار دستورات بالای مرورگر ظاهر گردد. سپس روی Bookmarks کلیک کنید.
  • اگر آن سایت از Feed پشتیبانی کند، دستور Subscribe to This Page… وجود خواهد داشت. روی آن کلیک کنید.
افزودن خوراک به فایرفاکس با Live Bookmarks

افزودن خوراک به فایرفاکس با Live Bookmarks

  • اگر بین دو حالت feeds و comments باید یکی را انتخاب کنید، این کار را بکنید.
  • حالا در صفحه ای که باز می شود روی Subscribe Now کلیک کنید.
  • نامی برای آن برگزینید و محل ذخیره سازی را هم انتخاب کنید. به طور پیش فرض در نوار ابزار علامت گذاری ها (Bookmarks Toolbar) ذخیره می شود. حالا روی Subscribe کلیک کنید.

نکته : برای ساده سازی مراحل اشتراک، شما قادر به افزودن دکمه عضویت در خبرنامه RSS در نوار ابزار بالای فایرفاکس هستید.

نمایش Live Bookmarks در فایرفاکس

بعد از اینکه یک سایت یا وبلاگ را به Live Bookmarks اضافه کردیم، برای دستیابی به موارد ذخیره شده از طریق نوار Bookmark که در زمان باز کردن یک سربرگ جدید ظاهر می شود، روی موردی که می خواهید آخرین انتشاراتش را مطالعه کنید کلیک کنید. با راست کلیک روی هر کدام از نوشته های تازه، دستوراتی از قبیل کپی کردن نشانی اینترنتی صفحه نمایان می شود.

نمایش Live Bookmarks در فایرفاکس

نمایش Live Bookmarks در فایرفاکس

اگر خواسته باشید همین الان تازه ترین ها از خوراک سایت دریافت شود، از نوار علامت گذاری (Bookmark) روی یک مورد راست کلیک کنید و دستور Reload Live Bookmark را انتخاب کنید. البته این کار لازم نیست. چون خود فایرفاکس به صورت خودکار هر یک ساعت بروز رسانی را انجام می دهد.

حذف Live Bookmarks در فایرفاکس

برای حذف کردن یک خوراک از Live Bookmarks هم کافی است روی آن راست کلیک کرده و دستور Delete را انتخاب نمایید. دقت داشته باشید که شما نمی توانید یک نوشته از یک خوراک را حذف کنید. بلکه قادرید کل خوراک را حذف نمایید.

جمع بندی

پس بدین ترتیب شما در این مقاله یاد گرفتید که چطور از آخرین ارسالی های سایت هایی که دارای قابلیت Feed یا همان RSS هستند مطلع شوید. این کار توسط امکان Live Bookmarks خود فایرفاکس به راحتی انجام پذیر بود. هر چند که در نسخه های تازۀ این مرورگر دیگر خبری از این امکان نیست و شما باید از افزونه های فایرفاکس مثل Feeder یا Feedbro استفاده کنید. راجع به این افزونه ها در آموزش بعدی بیشتر بحث می کنیم.

راستی اگر نمی دانید که بوک‌مارک چیست، حتماً مقاله بوک مارک در مرورگر چیست را مطالعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)