چگونه وبگردی کنیم ؟

منتشر شده در ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ در دستۀ اینترنت بدون دیدگاه

قبل از اینکه بخواهم به شما توضیح دهم که چگونه وبگردی کنیم بهتر است اول تعریفی از وبگردی خدمت شما ارائه کنم. منظور از وبگردی بازدید از صفحات مختلف سایت های گوناگون است که روی شبکهٔ جهانی اینترنت قرار گرفته اند. این سایت ها می توانند حاوی محتوایی مثل متن، عکس، ویدیو و صوت باشند. برای وبگردی هم باید اتصالی به اینترنت برقرار کرد که این کار توسط شرکت های ارائه دهندهٔ خدمات اینترنتی انجام می شود. بعد از آن باید تنظیماتی را روی رایانهٔ شخصی مان انجام دهیم.

چگونه وبگردی کنیم

چگونه وبگردی کنیم ؟

انجام وبگردی توسط سخت افزارها و نرم افزارهایی انجام می شود که حالا ما با سخت افزارهای آن فعلاً کاری نداریم. اما مهم ترین نرم افزاری که برای وبگردی باید روی رایانهٔ خود داشته باشیم، نرم افزاری است به نام مرورگر اینترنتی . این نرم افزار همانطور که از اسمش پیداست امکان باز کردن و گشت و گذار در بین صفحات مختلف وب را می دهد. همان صفحاتی که توضیحش را در بند قبلی خدمت شما عرض کردم.

مرورگر از نظر فنی ارتباطی را با رایانه ای برقرار می کند که فایل های سایت روی آن میزبانی می‌شود. بعد از دریافت محتوای سایت که به صورت اسناد الکترونیکی است، با کنار هم قرار دادن آنها، ظاهر صفحات وب را می سازد که من و شما می توانیم محتوای صفحه را به صورت گرافیکی و بدون درگیر شدن با مسائل فنی ببینیم.

پس برای وبگردی کردن، ما به دو چیز اصلی نیاز داریم؛ اول خط اینترنتی است که باید برقرار باشد و دوم مرورگر اینترنتی است که مثل هر نرم افزار دیگری روی رایانهٔ ما نصب شده و امکان باز کردن هر صفحه از هر سایت را با نشانی ای که دارد به ما می‌دهد.

البته مرورگرها قابلیت ها و امکانات بیشتری دارند. مثلاُ امکان دریافت فایل یا مدیریت دانلود اسنادی را دارند که روی اینترنت بارگذاری شدند. یا امکان جستجو و یافتن محتوای خاصی را در بین میلیاردها سایت اینترنتی دارند که کار جستجو را برای ما ساده تر از هر زمان دیگری کرده اند. حتی امکانات مرورگرها به واسطهٔ افزونه هایی که برای آنها موجود است، بیشتر از این هم خواهد شد. مثلاً اگر وبلاگ نویس هستید، افزونه هایی وجود دارد که به شما در امر وبلاگ نویسی کمک زیادی خواهند کرد. یا اگر طراح سایت هستید، افزونه هایی برای راحت تر کردن کار طراحی سایت شما حتماً وجود دارد.

نقش موتورهای جستجو در وبگردی

در این بین نقش موتورهای جستجو برای پیدا کردن محتوای مورد نظرمان خیلی پر رنگ است. موتورهای جستجو مثل گوگل، که همهٔ ما آن را می شناسیم، با گرفتن یک کلمهٔ کلیدی تمامی محتویات مرتبط با آن را بر می گردانند. در اصل این نتایج صفحاتی از سایت های مختلف در سرتاسر جهان هستند که گوگل تشخیص داده که مرتبط با چیزی است که ما به دنبال آن هستیم. با این فناوری بسیار مفید و پیچیده ما بهتر از هر زمان دیگری می توانیم به وبگردی بپردازیم.

به هر حال، چیزی که مشخص است این است که وبگردی یعنی گشت و گذار در بین صفحات مختلف وب در شبکه جهانی اینترنت، که اطلاعات لازم را می توان از این راه به دست آورد و بهتر از هر شیوهٔ دیگر جمع آوری اطلاعات هم عمل می کند.

1/5 - (1 امتیاز)