فرمت DWG چیست و چه کاربردی دارد؟

منتشر شده در ۱۳۹۷/۱۰/۲۳ در دستۀ مهندسی ۲ دیدگاه

اگر با سند الکترونیکی ای روبرو شدید که دارای پسوند DWG هست و نمی دانید که چطور باید آن را باز کنید، در آموزش این ساعت از سایت کاربر رایانه خدمت شما عرض خواهیم کرد که فرمت DWG چیست و چطور باید آن را باز کرد و محتوای آن را دید. یکی از کاربردهای رایانه و نرم افزارهای آن، طراحی به کمک رایانه یا CAD (طراحی به کمک رایانه) است. فایل های DWG مرتبط با ذخیره اطلاعات دو بعدی و سه بعدی طراحی های صنعتی مثل طراحی به واسطۀ نرم افزار AutoCAD است، که برای نقشه کشی ساختمان از آن استفاده می شود.

فرمت DWG چیست و چه کاربردی دارد

فرمت DWG چیست و چه کاربردی دارد؟

فرمت فایل DWG چیست؟

پسوند DWG که از عبارت drawing به معنای ترسیم کردن گرفته شده است، یک فرمت فایل دو دویی (باینری) است، که اطلاعات مرتبط با طراحی های دو بعدی و سه بعدی را به همراه داده های جانبی آنها ذخیره می کند. این نوع سند، خروجی پیش فرض بسته های نرم افزاری مثل DraftSight و AutoCAD و IntelliCAD و Caddie و Open Design Alliance است. به غیر از آن دیگر نرم افزارهای CAD هم غیر مستقیم از این نوع سند پشتیبانی می کند. جالب اینجاست که پسوندهای bak و dws و dwt و sv$ هم نوعی فایل DWG محسوب می شوند.

پس همانطور که متوجه شدید، در بیشتر مواقع این پسوند مربوط به نرم افزار AutoCAD است که برای طراحی نقشه های ساختمانی از آن استفاده می شود.

فایل های DWG چگونه باز می شوند؟

کاملاً مشخص است، زمانی که این نوع اسناد الکترونیکی توسط نرم افزارهایی که قبلاً از آنها نام بردیم ایجاد می شوند، توسط همان ها هم باز شده و قابل نمایش هستند. حتی قادر به ایجاد تغییر روی محتویات این اسناد درون این نرم افزارها هم هستیم.

اما اگر قصد نصب کردن یک چنین نرم افزارهای سنگینی را روی رایانۀ خود ندارید و فقط می خواهید محتوای داخلی آنها را ببینید، نه اینکه ویرایشی روی آنها انجام دهید، نرم افزارهای نمایش محتویات فایل های DWG وجود دارند که نمونۀ معروف آن DWGSee Pro است. این نرم افزار با حجم کمی که دارد، به شما امکان فقط نمایش محتویات این اسناد را می دهد.

نمایی از نرم افزار DWGSee Pro

نمایی از نرم افزار DWGSee Pro

با جستجوی عنوان این نرم افزار در اینترنت، قادر به دریافت نسخه ای از آن و نصب روی ویندوزتان هستید. این نرم افزار حتی امکان چاپ کردن روی کاغذ و تبدیل فایل DWG به عکس های JPG و BMP را هم دارد.

پس اگر مهندس هستید و کارتان طراحی به واسطۀ رایانه یا همان CAD است، داشتن یک چنین نرم افزاری برای باز کردن و نمایش محتویات فایل های DWG و متعلقات آنها ضروری است. الان به نظر می رسد که کاملاً متوجه شدید که فرمت فایل DWG چیست. با آموزش های بیشتر راجع به پسوند اسناد رایانه ای همراه ما باشید.

5/5 - (1 امتیاز)