ویرایش تگ های MP3 یا اطلاعات فایل های MP3

منتشر شده در ۱۳۹۸/۰۲/۱۰ در دستۀ چندرسانه‌ای بدون دیدگاه

اگر سروکارتان زیاد به فایل‌های MP3 خورده باشد، حتماً دیدید که هر سند یک مجموعه اطلاعات دارد که به آنها تگ های MP3 هم گفته می‌شود. اگر برای شما هم سوال است که چطور می‌توان مبادرت به ویرایش تگ های MP3 یا همان اطلاعات فایل های MP3 کرد، باید دانست که معمولاً از طریق روش‌های مختلفی این کار امکان پذیر است. روش اول که همان استفاده از امکانات خود سیستم عامل است. روش دوم هم استفاده از نرم افزارهای کاربردی دیگر است که در ادامه به نمونه‌ای از آن اشاره‌ای هر چند کوچک خواهیم کرد.

ویرایش تگ های MP3 یا اطلاعات فایل های MP3

ویرایش تگ های MP3 توسط ویندوز

یکی از روش‌های ویرایش اطلاعات اسناد MP3 استفاده از امکانات خود سیستم عامل است. سیستم عامل ما در اینجا ویندوز است. پس کافی است به محلی از رایانهٔ خود بروید که سند MP3 در آنجا قرار گرفته است. حالا کافی است روی آن راست کلیک کرده و دستور Properties را انتخاب کنید که آخرین گزینه است.

با این کار یک پنجره مثل تصویر زیر باز خواهد شد که کافی است به سربرگ Details رفته و تک تک جزییات این فایل MP3 را طبق میل خود اصلاح نمایید.

ویرایش تگ های MP3 توسط ویندوز

شما اشاره گر را که جلوی هر عنوان ببرید، می‌توانید با کلیک شروع به نوشتن در همان جا کنید. می‌بینید که کل تگ‌ها به صورت گروه‌بندی شده قرار گرفته‌اند. مثلا در گروه Description که اولین گروه هم هست، توضیحات اصلی سند MP3 جای گرفته است. البته برخی از عناوین هم قابلیت ویرایش ندارند.

ویرایش تگ های MP3 با نرم افزار

روش بعدی برای ویرایش تگ های MP3 استفاده از نرم‌افزارها مخصوص این کار است. هر چند که تقریباً تمامی نرم افزارهای کار با صوت و صدا، چنین امکانی را دارند که می‌تواند به کاربر نرم افزار امکان اصلاح تک تک تگ‌ها را هنگام خروجی گرفتن بدهند.

اما به غیر از آن‌ها نرم افزارهای مخصوص ویرایش تگ که معروف‌ترین آنها Mp3tag نام دارد هم هستند که مختص همین کارند. حتی امکان ویرایش عکس پوشش یا همان کاور موسیقی را هم در خود دارند. که در آموزش‌های بعدی به طور مفصل‌تر راجع به آن هم توضیح خواهیم داد.

ویرایش تگ های MP3 با نرم افزار Mp3tag
نمایی از نرم افزار Mp3tag

استفاده از نرم افزار Mp3tag هم راحت، سبک و رایگان است. هم اینکه چون به طور اختصاصی برای همین کار ساخته شده است، امکانات بیشتری هم دارد. در آموزش بعدی راجع به این نرم افزار بیشتر صحبت می‌کنیم.

Rate this post