حالت دیباگ چیست ؟

منتشر شده در ۱۳۹۷/۱۰/۰۸ در دستۀ مبانی رایانه بدون دیدگاه

دیباگ از کلمه Debug آمده و به معنای رفع ایراد است. در فرآیند تولید و توسعۀ یک نرم افزار یا سخت افزار، یکی از مراحل مربوط به دیباگ یا همان رفع ایراد است. برنامه نویسان بیشتر با این اصطلاح سر و کار دارند. در صورتی که تولید کنندگان سخت افزار هم مفهومی با عنوان دیباگ دارند. در کل این را باید دانست، وقتی یک محصول، حالا چه نرم افزاری و چه سخت افزاری تولید می شود، خالی از ایراد نیست. به همین دلیل باید عیب های آن تا زمانی که محصول زنده است، برطرف گردد. به جرات می توان گفت تا به امروز هیچ محصولی تولید نشده است که از یک مرحله به بعد، دیگر هیچ ایرادی در آن پیدا نشود! بزرگ ترین شرکت ها و تولید کنندگان از این امر مبرا نیستند.

حالت دیباگ چیست

حالت دیباگ چیست ؟

پس دانستیم که دیباگ به مجموعه فعالیت ها و ابزارهایی گفته می شود که برای رفع ایراد یک محصول استفاده می شوند. منظور از فعالیت ها همان کارهایی است که منجر به از بین رفتن ایراد در محصول می شود. اما در این بین ابزارهایی هم هستند که برای رفع ایراد کار توسعه دهنده را ساده تر از قبل می کنند.

مثلاً در محیط های رایانه ای، برنامه نویسان زمانی که برنامه ای را می نویسند، معمولاً از نرم افزاری با نام IDE یا همان محیط توسعۀ یکپارچه استفاده می کنند. در این محیط ابزارهای رفع ایراد در حین نوشتن برنامه و همچنین بعد از آن وجود دارد. هر چند که وجود این ابزارها برای امر رفع ایراد یا همان دیباگ اجباری نیست. اما بهره بردن از آنها سبب افزایش سرعت کار ساخت و توسعه می شود.

هر چند که از اصطلاح دیباگ بیشتر برای برنامه نویسی رایانه ای استفاده می شود. اما برای سخت افزارهایی مثل دستگاه های صوتی تصویری هم دیباگ وجود دارد. مثلاً CD Player ای را در نظر بگیرید که دارای یک منوی مخفی است که با ورود به آن، یکی از گزینه های آن Debug است. در این حالت فردی که قصد پیدا کردن ایراد دستگاه را دارد، می‌تواند خطاها را دیده و مبادرت به رفع آنها کند.

پس فهمیدیم که دیباگ برای افرادی است که کار توسعه و تولید را انجام می دهند و کارشناس هستند. پس چیزی نیست که کاربر نهایی لازم باشد تا از آن سر در بیاورد. هر چند که هر کسی با مطالعه و افزایش تجربه، قادر است به این دانش برسد و عیب های یک نرم افزار یا سخت افزار را برطرف نماید.

با این اطلاعات بهتر است با توضیحات تکمیلی این بحث را جمع کنیم. دیباگ یعنی رفع ایراد و این رفع ایراد در هر محصولی وجود دارد. هر چند که در زمینه نرم افزار نسبت به دیگر زمینه ها نمود بیشتری دارد. دیباگ کردن کار متخصصان است و به جهت بهبود هر چه بهتر محصول باید این مرحله حتماً انجام شود.

5/5 - (1 امتیاز)