پاک کردن همیشگی اطلاعات از روی رایانه با Eraser

منتشر شده در ۱۳۹۴/۰۲/۱۰ در دستۀ امنیت اطلاعات بدون دیدگاه

حتماً برایتان پیش آمده که خواسته باشید یک عکس یا فایلی را برای همیشه از روی حافظۀ رایانه پاک کنید. حتماً می‌دانید که با استفاده از یک نرم افزار سادۀ ریکاوری، می‌توان اطلاعاتی که به شیوۀ عادی حذف شدند را برگرداند. حالا فرقی ندارد که این اطلاعات روی یک فلش ساده باشد، یا روی حافظۀ سخت (Hard Drive) رایانه. به هر حال شیوۀ ذخیره شدن آنها تقریباً شبیه به همدیگر است. پس اگر خواسته باشید به عبارتی آنها را برای همیشه حذف کنید، باید دست به دامان برخی از نرم افزارهای کمکی باشد. من به شما نرم افزار Eraser را پیشنهاد می‌کنم.

پاک کردن همیشگی اطلاعات از روی رایانه با Eraser

پاک کردن همیشگی اطلاعات از روی رایانه با Eraser

فکر کنم هر کسی در دنیای رایانه‌ها و دنیای مجازی، یک حدی از حریم شخصی برای خودش قائل است. به این دلیل که هر کسی می‌تواند دارای یک مجموعه فایل و یا سند محرمانه باشد که نخواسته باشد به دست کسی برسد. برای این منظور، حذف کردن سادۀ یک سند یا پوشه به وسیلۀ دستور Delete سیستم عامل چندان مفید نیست.

اگر فکر می‌کنید با Delete کردن یک فایل را پوشه، آن را برای همیشه حذف کردید، سخت در اشتباهید! چرا که در درجۀ اول، آن فایل را پرونده به قسمت سطل زباله منتقل می‌شود که فکر کنم تا اینجا را حتماً بدانید. اما از اینجا به بعدش جالب است. سیستم عامل با اجرای دستور Delete روی یک فایل، فقط آدرس دهی آن فایل را در سیستم فایل حافظۀ شما حذف می‌کند. با این کار اطلاعات شما هنوز موجود است. ولی سیستم عامل نمی‌تواند آن را پیدا کند.

نرم افزار Eraser یک برنامۀ رایگان و باز متن است و کاری که برای شما انجام می‌دهد این است که اول رفرنس فایل را از جداول سیستم فایل حافظۀ شما حذف می‌کند. سپس اقدام به نوشتن چندین بار اطلاعات روی آن می‌کند که برای همیشه دسترسی به آنها غیرممکن گردد. یک نرم افزار ساده، با رابط گرافیکی آشنا می‌تواند برای حذف کردن داده‌هایی که قصد دارید به دست کسی نرسد، مفید باشد.

برای استفاده از این نرم افزار کافی است روی فایل یا پوشۀ مورد نظر راست کلیک کرده و دستور Erase را انتخاب کنید. با این کار، نرم افزار Eraser دست به کار شده و کار خود را شروع می‌کند. در ضمن، با راست کلیک کردن روی یک پارتیشن خاص در My Computer و انتخاب دستور Erase Unused Space فضاهای خالی حافظه به نحوی پاکسازی می‌شوند که امکان برگرداندن اطلاعاتی که قبلاً روی آنها ذخیره شده باشد، نباشد.

بدین صورت پاک کردن همیشگی اطلاعات از روی حافظه‌های دیجیتال، نیاز به توجه بیشتری است که استفاده از نرم افزار Eraser یکی از این توجهات است.

4.5/5 - (8 امتیاز)