ویندوز چیست؟

منتشر شده در ۱۳۹۳/۰۱/۲۳ در دستۀ ویندوز بدون دیدگاه

همانطور که می‌دانید، سیستم عامل برای کارکرد بهینه یک رایانه نیازی اساسی است. سیستم عامل‌ها دارای انواع مختلفی هستند که معروف‌ترین آنها ویندوز است. ویندوز یا همان Windows سیستم عامل شرکت مایکروسافت است که پس از مدتی نسخۀ جدیدی از آن وارد بازار می‌شود و کاربران آن می‌توانند از نسخۀ جدید این سیستم عامل استفاده کنند.

ویندوز چیست؟

ویندوز چیست؟

به احتمال زیاد سیستم عامل رایانۀ شما هم ویندوز است و این موضوع را می‌توانید از دکمۀ Start یا شروع پایین گوشۀ سمت چپ صفحه نمایش بفهمید. به زبان ساده ویندوز همین ظاهری است که شما در حال اجرای نرم‌افزارهای مختلف برای استفاده از رایانه هستید. در ویندوز شما می‌توانید پنجره‌های مختلفی را باز کنید و کارهای مد نظر خود را انجام دهید. در اصل، این بستر ویندوز است که نرم‌افزارهای دیگر روی آن اجرا شده و شما می‌توانید از برنامه‌های کاربردی مختلف استفاده کنید.

ویندوز یک سیستم عامل کامل است که دارای امکانات و تنظیمات بسیاری است. البته شاید در نگاه اول اندکی گیج و گنگ به نظر برسد. اما پس از اینکه مدتی با ویندوز کار کردید، خواهید دید که استفاده از آن بسیار ساده و لذت‌بخش است.

اگر خواسته باشید امکانات رایانه یا سیستم عامل رایانۀ خود را افزایش دهید، باید روی آن نرم‌افزار نصب کنید. مثلاً نرم افزاری برای ساخت کارتون یا پویانمایی به صورت پیش‌فرض روی ویندوز نصب نیست. بدین منظور می‌توانید به سادگی چند کلیک، که چنین امکاناتی را ویندوز برای شما فراهم می‌کند، یک نرم‌افزار برای ساخت کارتون نصب کنید و پس از آنکه آن را اجرا کردید، شروع به استفاده از آن نمایید.

مهمترین دکمه‌ای که ویندوز را از دیگر سیستم عامل‌ها متمایز می‌کند، دکمۀ Start یا همان شروع است که نقطۀ شروع بسیاری از کارها با کلیک روی این بخش آغاز می‌شود. به همین دلیل هم هست که نام آن را دکمۀ شروع گذاشتند. ما هم از آن به همین نام یاد خواهیم کرد.

با کلیک روی دکمۀ شروع، می‌توانید برنامه‌های مختلفی را باز کنید یا به تنظیمات ویندوز و دیگر نرم افزارها دسترسی داشته باشید. دقت نمایید که مفهوم برنامۀ رایانه‌ای و نرم‌افزار یکی است. شما از این بخش حتی می‌توانید مدیریت کاملی روی سخت افزارهایی که به رایانه متصل کردید و همچنین اتصال به شبکه و اینترنت داشته باشید. بدین ترتیب شما هر آنچه که برای کار کردن با رایانه نیاز دارید را می‌توانید در ویندوز بیابید.

استفاده از ویندوز به دلیل ماهیت گرافیکی بودن آن بسیار ساده و برای تازه‌کاران جالب است. یعنی شما کافی است که با موس روی عناصر مختلف کلیک کنید و مقدار یا نامی را برای آنها تعیین نمایید. البته ویندوز دارای محیط فرمان متنی به نام Command Prompt هم می‌باشد که برای افرادی کارا است که با استفاده از دستورات متنی مستقیماً منظور خود را به سیستم عامل می‌فهمانند. ولی به هر حال، استفاده از نمای گرافیکی و بصری ویندوز کار را حتی برای حرفه‌ای‌ها هم ساده‌تر کرده است. اما کارهایی را می‌توانید با خط فرمان انجام دهید که با این محیط قادر به انجام آن نیستید.

پس ویندوز به عنوان یک سیستم عامل پیچیده، به شما اجازه می‌دهد روی رایانۀ خود نرم افزار نصب کنید؛ البته این علاوه بر نرم‌افزارهایی است که از قبل روی ویندوز نصب شده است. و از آنها به سادگی هر چه تمام‌تر استفاده کنید. در اصل مدیریت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کل سیستم شما به عهدۀ ویندوز است که نرم افزاری پیچیده از شرکت مایکروسافت است. در اولین قدم برای استفاده از رایانه باید ویندوز یا یک سیستم عامل دیگر، مثل لینوکس را باید نصب نمایید. در قسمت‌های قبلی راجع به آموزش نحوۀ استفاده از ویندوز بیشتر خواهید خواند.

4.2/5 - (6 امتیاز)