سواد رایانه ای چیست؟

منتشر شده در ۱۳۹۳/۰۱/۰۳ در دستۀ مبانی رایانه ۴ دیدگاه

کار کردن با رایانه و نرم افزارهای آن نیاز به دانش دارد. به این دانش سواد رایانه‌ای گفته می‌شود. این سواد برای زندگی در عصر حاضر لازم و ضروری است. چون بیشتر کارهای روزمرۀ ما به این دستگاه گره خورده است. یاد گرفتن این سواد هم کار سختی نیست. فقط باید اندکی از زمان خود را به این کار اختصاص داده تا بتوانید هم از مزایای این فناوری بهره‌مند شوید و هم اینکه از دنیا عقب نمانید.

سواد رایانه ای

سواد رایانه ای چیست؟

امروزه کار کردن با رایانه و کسب سواد رایانه ای کار چندان مشکلی نیست. چون همه چیز کاملاً ادراکی و ملسوس گشته است و کار کردن با رایانه به مثابۀ کلیک و کشیدن است؛ همین. دیگر نیازی به تایپ کردن دستورات و نوشتن‌های طاقت‌فرسا نیست. حداقلش این است که تمام افرادی که تازه می‌خواهند با رایانه شروع به کار کنند، با یک صفحه نمایش رنگی بسیار جذاب روبرو هستند که باید روی گزینه‌های مختلف کلیک کنند.

سواد رایانه‌ای به طور خاص بیشتر به کار کردن با رایانه برای انجام کارهای خانگی و اداری گفته می‌شود، به علاوۀ اینکه افراد بتوانند نیازهای خود را از طریق شبکۀ جهانی اینترنت هم برطرف سازند. بدین صورت بیشتر با نرم افزارهایی مثل سیستم عامل، نرم افزارهای اداری مثل آفیس و مرورگر باید کار کنند. این برنامه‌ها معمولاً توسط شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف تولید می‌شوند که کاربران به خواست خود می‌توانند از یکی از آنها استفاده کنند.

سیستم عامل همان نرم‌افزار جامع و پیچیده‌ای است که قرار است دیگر نرم‌افزارهای کاربردی و بدان وسیله، سخت افزار رایانه را مدیریت نماید. بدین صورت شما در نهایت می‌توانید کار خود را به انجام رسانید. معمولاً کار کردن با سیستم عاملی مثل ویندوز، که همۀ ما آن را می‌شناسیم، کاری بسیار ساده است. شاید همان اول کار کمی گیج شوید. ولی پس از مدتی که به آن عادت کردید، خواهید دید که کار کردن با آن چقدر ساده و جذاب است. البته باید گفت دیگر سیستم عامل‌هایی وجود دارد که از آنها می‌توان به لینوکس اشاره کرد.

نرم افزارهای اداری که نوع معروف آنها همان Microsoft Office است، برای کارهای به اصطلاح اداری مثل نوشتن یک سند متنی، ساخت یک سند دادۀ صفحه گسترده، صفحات ارائه و یا ارسال رایانامه کاربرد دارند. بیشترین بخش فعالیت یک کاربر رایانه که دارای سواد رایانه‌ای است، روی این گونه نرم افزارها است. البته باید گفت بنا به علاقه و نوع حرفۀ شخص مورد نظر، برنامه‌های مهندسی و پیچیدۀ دیگری هم وجود دارند که افراد به سمت یادگیری آنها هم خواهند رفت.

اینترنت هم جزئی از بخش‌هایی است که یک کاربر رایانه با سواد رایانه ای مناسب باید بتواند از آن بهره‌برداری نماید. دریچۀ استفاده از اینترنت همان مرورگر است که نرم افزاری رایگان و کارا برای باز کردن صفحات مختلف وب می‌باشد. کار کردن با این نرم افزار به منزلۀ کار کردن با اینترنت است. چون در اصل این برنامه است که دستورات شما را گرفته و به سرویس دهنده‌ها برای نمایش یک صفحۀ اینترنتی می‌دهد، و در نهایت صفحۀ مورد نظر را به شما نشان می‌دهد.

این سه بخشی که ذکر شد، عمده قسمت‌هایی است که افرادی که دارای سواد رایانه‌ای هستند، باید یاد داشته باشند و بسیار هم ساده و لذت بخش است. هر کدام کارهای بسیار مفیدی انجام می‌دهند که به نوبۀ خود از آنها صحبت خواهم نمود. این نکته هم قابل ذکر است که سواد رایانه ای نکات فنی نیست که مثلاً فلان نرم افزار چطور کار می‌کند. بلکه همین که بتوانید با نرم افزار مد نظر خود کار کنید، شما دارای سواد کار کردن با رایانه هستید.

3.5/5 - (28 امتیاز)