تمیز کردن موس رایانه

منتشر شده در ۱۳۹۴/۰۱/۲۰ در دستۀ سخت افزار بدون دیدگاه

عمده موس‌هایی که کاربران رایانه از آن استفاده می‌کنند، موس‌های نوری (Optical) هستند. به غیر از موس‌های نوری، موس‌های غلطکی هم وجود دارند که بسیار قدیمی هستند و دیگر کسی از آنها استفاده نمی‌کند. موس‌های نوری به دلیل اینکه دارای قطعات متحرک نمی‌باشد، چندان نیازی به تمیز کردن آنها برای بهبود عملکردشان وجود ندارد. ولی گاهی اوقات گرد و غبار و موانعی جلوی چشم این موس‌ها را می‌گیرد که ممکن است از دقت آنها کمی کاسته شود.

تمیر کردن موس رایانه

تمیر کردن موس رایانه

به همین منظور، موس‌های نوری شاید بیشتر از نظر ظاهری نیاز به تمیزکاری داشته باشند. که برای این کار هم می‌توانید یک دستگاه نمکاک را برای تمیز کردن آن استفاده کنید. گاهی اوقات لابلای درزهای آن هم جرم می‌گیرد که در این حالت با باز کردن یک پیچ در زیر موس، می‌توانید قاب آن را باز کنید و کاملاً آن را تمیز کنید. بهتر است اگر گرد و خاکی هم در داخل موس وجود دارد، آنها را هم تمیز کنید.

برای تمیز کردن موس رایانه دقت نمایید که حتماً اول اتصال آن را از رایانه قطع کنید. اگر موس شما از نوع PS/2 می‌باشد، برای قطع ارتباط آن، حتماً باید اول رایانه را خاموش کنید و پس از اتمام کار تمیزکاری موس، قبل از روشن کردن کامپیوتر آن را به کیس رایانه متصل کنید. ولی اگر موس شما از نوع USB است، اشکالی ندارد که زمانی که رایانه روشن است، اتصالش را قطع کنید و آن را تمیز نمایید.

برای تمیز کردن موس، دقت کنید روی آن آب نریزید. مدار درون آن به آب و دیگر مایعات حساس است و اگر به درستی خشک نشود، ممکن است موس شما خراب شود. پس، بعد از اتمام تمیز کردن موس رایانه، حتماً صبر کنید تا قطعات کاملاً خشک شوند.

2/5 - (1 امتیاز)