Guest Network چیست ؟

منتشر شده در ۱۳۹۸/۱۱/۱۲ در دستۀ اینترنت بدون دیدگاه

شبکه میهمان یا همان Guest Network به شبکه‌ای گفته می‌شود که همانطور که از نامش پیداست، مختص میهمان‌هایی است که شما نمی‌خواهید دسترسی به شبکهٔ اصلی خانه یا محل کار شما را داشته باشند. در کنار شبکهٔ اصلی‌تان، قادرید یک شبکه با نام شبکه میهمان از طریق مودم خود ایجاد کنید و افراد میهمان با کمک این شبکه می‌توانند از اینترنت مودم‌تان استفاده نمایند. مزیت ساخت و اعطاء دسترسی برای شبکهٔ میهمان در حفظ امنیت بیشتر است.

اگر برای اتصال به اینترنت و یا شبکه کردن رایانه‌های منزل و محل کارتان از مودم/روتر استفاده می‌کنید، معمولاً این دستگاه‌ها قابلیتی با نام Guest Network دارد. برای اینکه از دارا بودن این امکان اطمینان حاصل کنید، باید وارد صفحهٔ تنظیمات آن شوید. صفحهٔ تنظیمات مودم عمدتاً از طریق مرورگر قابل دسترس است و باید نشانی ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را درون مرورگر باز کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به راهنمای تنظیمات مودم خود مراجعه کنید.

در مودم‌های TP-LINK طبق تصویر زیر، باید به بخش Interface Setup > Guest Network رفته و گزینهٔ اول آن را روی Enable قرار دهید. دیگر تنظیمات به مانند تنظیم WiFi برای اتصال دیگر دستگاه‌ها به شبکهٔ بی‌سیم است. SSID نام شبکه است که می‌توانید یک نام دلخواه قرار دهید. Security نحوهٔ رمزگذاری اطلاعات برای انتقال به همراه رمز عبور اتصال به شبکه است.

تنظیمات Guest Network در مودم TP-Link

بعد از تنظیم شبکه میهمان روی مودم، علاوه بر دسترسی به شبکهٔ اصلی خانگی‌تان، افراد قادرند از شبکهٔ میهمان هم استفاده کنند. در شبکهٔ میهمان دسترسی به امکانات اصلی شبکه مثل اشتراک گذاری‌ها و چاپگرها وجود ندارد. همچنین کنترل و محدودیت‌های بیشتری هم روی شبکه میهمان اعمال شده است. رمز عبور شبکهٔ اصلی هم در مواقعی که میهمان دارید، در اختیار کسی قرار نخواهد گرفت.

پس با این توضیحات می‌توان فهمید که با مزیت‌هایی که شبکهٔ میهمان دارد، گاهی از مواقع لازم است تا این امکان را روی مودم‌های خود فعال کنیم که امنیت شبکه و رمز عبور آن را بالا ببریم.

Rate this post