رمزگذاری فایل زیپ به صورت آنلاین

منتشر شده در ۱۳۹۷/۰۳/۲۸ در دستۀ امنیت اطلاعات ۲ دیدگاه

در علوم رایانه ای، فشرده کردن فایل های اطلاعاتی مزایای زیادی دارد. یکی از این مزایا، علاوه بر کم حجم کردن برای ذخیره و ارسال ساده تر، گذاشتن رمز عبور برای افزایش امنیت سند است. یعنی در کنار فشرده کردن سند، آن را رمزگذاری کرده تا هم امنیت و هم کارایی افزایش پیدا کند. یکی از روش های فشرده کردن، زیپ کردن یا همان Zip کردن آن سند است که در بیشتر سیستم عامل ها این روش فشرده سازی پشتیبانی می شود. اما در مواقعی ممکن است محدودیتی در امر رمزگذاری فایل زیپ وجود داشته باشید که ما در اینجا روش رمزگذاری فایل زیپ به صورت آنلاین را با استفاده از یک سرویس تحت وب خدمت شما آموزش می دهیم.

رمزگذاری فایل زیپ به صورت آنلاین

رمزگذاری فایل زیپ به صورت آنلاین

نام این سرویس، zipit.io است که هم رایگان است و هم استفاده از آن بسیار ساده و روان می باشد. در ادامه راجع به نحوۀ استفاده از zipit برای رمزگذاری فایل زیپ به صورت آنلاین اشاره می کنیم. پس اول از همه به نشانی این سایت zipit.io مراجعه نمایید. با صفحه ای همانند تصویر زیر مواجه خواهید شد که برای شروع کافی است روی Select a file to encrypt در وسط صفحه کلیک کنید و یا از آن راحت تر فایل را از روی رایانه تان گرفته و به وسط صفحه بکشید و رهایش کنید.

آپلود فایل برای فشرده سازی در zipit.io

آپلود فایل برای فشرده سازی در zipit.io

در مرحلۀ بعدی پس از آپلود شدن سند، رمز عبوری را تعیین کنید و در جعبۀ بالای صفحه وارد نمایید. سپس روی OK کلیک نمایید. صبر کنید تا رمزگذاری و فشرده سازی انجام شده و در نهایت صفحه ای به مانند تصویر زیر برای تان به نمایش گذاشته می شود. باید روی Download کلیک کنید تا یک فایل html را دریافت کنید.

دریافت فایل فشرده شده

دریافت فایل فشرده شده

این سند خود حاویِ فایل فشرده شده و رمزگذاری شده است که الان روی رایانه خود دارید. البته تا زمانی که نمی خواهید آن را از حالت فشرده خارج کنید هم قادرید آن را دانلود نکنید.

حالا هر زمان که خواسته باشید، آن را از حالت فشرده خارج کنید، کافی است با دو بار کلیک روی سند html آن را درون مرورگر اینترنتی خود باز کنید و به مانند تصویر زیر رمز عبور آن را وارد کنید. سند HTML را به هر شخص دیگری که می خواهید هم می توانید بدهید. برای سندهای سری و حساس می توانید از این ابزار به این شیوه استفاده نمایید.

البته باید دقت داشت که این سرویس محتوای سند شما را روی هیچ سروری ذخیره نمی کند. بلکه بعد از فشرده کردن و رمزگذاری فایل، تنها آن را برای شما ارسال می کند و در جایی به غیر از رایانه شما ذخیره نمی کند.

خارج کردن از حالت فشرده

خارج کردن از حالت فشرده

با کلیک روی دستور Unlock سند از حالت قفل خارج شده و آماده دانلود می شود.

دریافت فایل خارج شده از حالت فشرده

دریافت فایل خارج شده از حالت فشرده

با دانلود کردن آن که در اصل همان خارج کردن سند از حالت فشرده است، می توانید به اصل سند دسترسی داشته باشید. دقت داشته باشید که در زمان خارج کردن سند از حالت فشرده حتماً باید، دسترسی شما به اینترنت برقرار باشد.

نکته جالب اینجاست که شما حتی روی گوشی های هوشمند هم قادرید از این سرویس استفاده کنید. دقیقاً به مانند آموزش این مقاله عمل کرده و سندی که می خواهید را رمزگذاری و یا از حالت فشرده خارج کنید.

این بود از آموزش رمزگذاری فایل زیپ به صورت آنلاین که در مواقعی که سیستم عامل شما از فشرده کردن با پسوند zip پشتیبانی نمی کند و یا می خواهید سریع از پس این کار برآیید به کارتان می آمد.

4/5 - (2 امتیاز)