نصب صفحه کلید فارسی استاندارد روی ویندوزهای قبل از ویندوز ۸

منتشر شده در ۱۳۹۸/۰۲/۱۹ در دستۀ ویندوز بدون دیدگاه

راجع به انواع صفحه کلید و اینکه چطور می‌توان مبادرت به تغییر حروف روی صفحه کلید کرد، زیاد گفتیم. حتی برای تغییر جایگاه هر نویسه یا حرف روی صفحه کلید، نرم افزار Microsoft Keyboard Layout Creator را معرفی کردیم. این نرم افزار محصول شرکت مایکروسافت بود که می‌توانستیم با آن هر ساختاری از چینش حروف روی صفحه کلید را اعمال کنیم. البته این خوب نیست که هر طور دوست داریم دکمه‌های صفحه کلید را تغییر دهیم! بهتر است از ساختار استاندارد صفحه کلید فارسی استفاده کنیم که در ویندوز ۱۰ این ساختار از قبل وجود دارد. تنها باید آن را فعال کنیم. اما در ویندوز‌های قبل از ۸ و ۱۰ هم همچنان می‌توان از صفحه کلید استاندارد استفاده کرد که امروز قصد معرفی نرم افزار آن را خدمت شما عزیزان داریم.

نصب صفحه کلید فارسی استاندارد روی ویندوزهای قبل از ویندوز ۸

در ویکی‌پدیا سندی با عنوان صفحه کلید فارسی وجود دارد که اطلاعات خوبی راجع به صفحه کلیدهای فارسی به شما خواهد داد. هر چند که عمل کردن به آنچه که در همین مقاله گفته شده برای شما کفایت می‌کند. اما خواندن آن هم بد نیست.

در آن صفحه لینکی از سایت persian-computing.org برای دانلود نرم افزار صفحه کلید فارسی وجود دارد که این لینک در زیر آورده شده است. روی آن کلیک کنید و سند فشردهٔ Zip را دانلود نمایید.

برای نصب، سند Zip را از حالت فشرده خارج کرده و روی setup.exe دوبار کلیک کنید تا مراحل نصب شروع شود. اندک زمانی طول خواهد کشید که نصب به اتمام می‌رسد و حالا باید به کنترل پنل ویندوز مراجعه کنید. عبارت region را جستجو کنید و روی Region and Language کلیک کنید.

حالا به سربرگ Keyboards and Languages بروید و سپس روی Change Keyboards کلیک کنید. حالا از سربرگ General روی Add کلیک کرده و Persian > Iranian Standard Keyboard را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید. از قبل ممکن است درون همون پنجرهٔ Text Services and Input Languages زبان فارسی وجود داشته باشد. می‌توانید همان را انتخاب کنید و روی Properties کلیک کنید و همان را طبق مراحلی که گفتیم اصلاح نمایید.

پنجره حذف و اضافه صفحه کلید به ویندوز
زبان فارسی استاندارد را به صفحه کلید ویندوز خود اضافه کنید.

این مراحلی که بعد از نصب صفحه کلید استاندارد خدمت شما گفته شد، مراحلی بودند که برای افزودن یک زبان دیگر به صفحه کلید ویندوز می‌بایستی انجام می‌دادید و در بخش‌های دیگر سایت آموزش آن موجود است. ولی اصل قضیه همان نصب برنامهٔ صفحه کلید استاندارد بود که با دوبار کلیک روی همان سند setup.exe به راحتی انجام می‌شد.

این بود از آموزش نصب صفحه کلید فارسی استاندارد روی ویندوزهای قبل از ویندوز ۸ که امیدوارم که کار شما آمده باشد. فراموش نکنید که حتماً از صفحه کلید فارسی استاندارد برای هر کاری استفاده کنید که با صفحه کلیدهای دیگر عادت نکنید!

Rate this post