ImgBurn نرم افزار رایگان و قابل حمل رایت ایمیج

منتشر شده در ۱۳۹۴/۰۱/۲۸ در دستۀ CD و DVD بدون دیدگاه

چند روز پیش بود که یک DVD دستم رسید که دارای محتوای فیلم آموزشی بود. اما همین که DVD را درون درایو رایانه گذاشتم و آن را باز کردم، دیدم درون آن هیچ چیز جز چند تا پروندۀ ایمیج نیست. قابل توجه کسانی که نمی‌دانند ایمیج یا همان Image چیست، باید بگویم؛ Image یک نسخۀ کامل از یک CD یا DVD است که معمولاً با نرم افزارهای عادی باز نمی‌شود. مگر اینکه آن را با نرم افزارهای رایت DVD و CD آنها را رایت کنید و بدین گونه از محتویات آنها استفاده کنید. همین موضوع بهانه ای شد تا با ImgBurn نرم افزار رایگان و قابل حمل رایت ایمیج آشنا شوم. حالا می‌خواهم این نرم افزار را به شما هم معرفی کنم.

ImgBurn نرم افزار رایت ایمیج

ImgBurn نرم افزار رایت ایمیج

یکی از انواع پر استفادۀ وسایل ذخیره سازی قابل حمل، CD و DVD ها هستند. به دلیل کیفیت و حجم قابل قبول و همچنین ارزان بودن آنها، گسترش این گونه وسایل ذخیره سازی امری طبیعی به نظر می‌رسد. پس طبیعی است که هر روز سر و کارمان با CD و یا DVD بیافتد و در این میان حتماً باید یک یا چند نرم افزار مرتبط با آن را هم یاد داشته باشیم.

مهمنرین نرم افزارهایی که با CD و DVD کار می‌کنند، نرم افزارهای رایت هستند. عمل رایت (Write)، همان نوشتن روی CD و DVD است که معمولاً با نرم افزارهای خاص آن انجام می‌شود. مثلاً نرم افزار Nero را همۀ ما شنیدیم. این برنامه یکی از پرکاربردترین و در عین حال سنگین‌ترین برنامه‌ای است که برای کار را CD و DVD لازم می‌شود. اما خیلی از اوقات برنامه‌های سادۀ دیگری هم جای آن را می‌گیرد. یکی از این برنامه‌ها ImgBurn است که هم رایگان است و هم بسیار سبک و قابل حمل است.

یکی از خوبی‌های نرم افزارهای رایگان برای ما ایرانی‌ها این است که با اطمینان خاطر می‌توانیم نسخۀ اصلی آن را از سایت سازنده دریافت کنیم. نسخۀ اصلی بدون دستکاری و تا حد زیادی امن است. نرم افزار ImgBurn هم رایگان است. برای دریافت آن باید به سایت www.imgburn.com بروید و در آنجا به شما سایت‌های دیگر را که حاوی لینک‌های دانلود نرم افزار است را معرفی می‌کند.

البته این نسخه‌ای که شما دریافت می‌کنید، نسخۀ قابل نصب است. ولی در اینترنت نسخه‌های قابل حمل و بدون نیاز به نصب این نرم افزار هم وجود دارد که با یک جستجوی ساده می‌توانید آن را پیدا کنید. اگر رایت زیاد انجام می‌دهید، بهتر است این نرم افزار را روی رایانۀ خود نصب کنید.

فایل های ایمیل روی DVD

فایل های ایمیل روی DVD

خلاصه، اینکه درون DVD مد نظر، چندتا فایل بود که یکی از آنها IMAGE.dvd نام داشت. با کمی جستجو فهمیدم که این نوع پرونده‌ها، نوعی ایمیج یا تصویر از یک DVD دیگر است که بد رایت شدند! برای همین نرم افزار رایت ایمیج خود را اجرا کردم که آنها را مجدد رایت کنم و یا روی یک درایو مجازی بالا بیاورم. اما نشد که نشد!

کمی جستجو کردم که با نرم افزار ImgBurn آشنا شدم و فهمیدم که این نرم افزار می‌تواند مشکل من را حل کند. به همین دلیل آن را دانلود کردم و با صفحۀ اصلی آن مانند تصویر زیر مواجه شدم.

بخش اول نرم افزار ImgBurn

بخش اول نرم افزار ImgBurn

در مرحلۀ اول شما باید نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید را مشخص نمایید. ۶ کار اصلی را می‌توانید با ImgBurn انجام دهید که به طور خلاصه با هر کدام آشنا خواهید شد که اولین قسمت آموزش نرم افزار ImgBurn را پشت سر بگذاریم.

۱- اگر یک پروندۀ ایمیج دارید، با استفاده از این قسمت می‌توانید آن را روی یک DVD یا CD رایت کنید.

۲- دقیقاً برعکس کار شمارۀ یک را انجام می‌دهد. یعنی از یک دیسک یک ایمیج تهیه می‌کند. به این معنی که از تمام اطلاعات و هر آنچه که روی آن است یک نسخه روی رایانۀ شما تهیه می‌کند.

۳- برای تایید صحت رایت و اطلاعات دیسک این ابزار بسیار کاربردی است.

۴- برای رایت مستقیم پرونده و یا پوشه‌هایی که حاوی پرونده‌های مورد نظر هستند، روی دیسک از این ابزار باید استفاده کنید. این ابزار هم بسیار کاربردی است. البته دارای تنظیمات زیادی است که در قسمت‌های بعدی بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

۵- این ابزار از پرونده‌ها و پوشه‌های روی رایانۀ شما یک ایمیج تهیه می‌کند. حالا این ایمیج را می‌توانید هم روی دیسک رایت کنید و هم می‌توانید به عنوان یک نسخۀ پشتیبان آن را از جایی نگهداری کنید.

۶- دیسک شما را از نظر سالم بودن یک امتحان نرم افزار می‌کند.

بدین ترتیب، ابزارهایی که نرم افزار ImgBurn برای شما مهیا کرده است، بدین ترتیب بود و من با استفاده از ابزار شمارۀ ۱، توانستم فایل ایمیجی که دارای پسوند .dvd بود را روی DVD رایت کنم. پس از آنکه DVD را درون درایو رایانه گذاشتم، به خوبی کار می‌کرد.

البته یک نکته به ذهنم رسید که باید به عرضتان برسانم و آن این است که وسط رایت دیسک اگر عملیات را متوقف کنید، باید انتظار خراب شدن دیسک را هم داشته باشید. من یکبار این کار را انجام دادم و DVD خراب از آب درآمد! البته مورد من خاص بود :) در مقاله‌های بعدی آموزش نرم افزار ImgBurn را خدمت شما تکمیل می‌کنم.

1/5 - (1 امتیاز)