Gimp بهترین جایگزین فتوشاپ

منتشر شده در ۱۳۹۴/۰۱/۱۱ در دستۀ دو بعدی بدون دیدگاه

اگر بنا به دلایلی دنبال به نرم افزار گرافیکی مثل فتوشاپ هستید، که آن را با فتوشاپ عوض کنید و قابل مقایسه با آن باشد، به شما Gimp را پیشنهاد می‌کنم. این نرم افزار به صورت رایگان و بازمتن ارائه می‌شود و از فتوشاپ کم نمی‌آورد. بیشتر امکاناتی که در فتوشاپ شاهدش هستید، در گیمپ هم هست. البته با این تفاوت که فضای کاری Gimp اندکی با فتوشاپ تفاوت دارد و این به دلیل ماهیت بازمتن بودن آن است.

نرم افزار Gimp

نرم افزار Gimp

توسعه دهندگان Gimp با ارائۀ هر نسخه از این نرم افزار، امکانات بیشتری را به آن اضافه می‌کنند و عیب و ایرادات آن را برطرف می‌کنند. اما الان Gimp تبدیل به یک نرم افزار دستکاری عکس حرفه‌ای شده، به طوری که قابل مقایسه حتی با نرم افزار فتوشاپ است.

از این بابت Gimp بهترین جایگزین فتوشاپ است و می‌توانید آن را امتحان کنید. سایت رسمی این نرم افزار به نشانی www.gimp.org حاوی مستندات قوی این نرم افزار است. حتی می‌توانید کتاب راهنمای گیمپ را که البته به زبان انگلیسی است را از این سایت دانلود کنید. باید گفت این کتاب به زبان ساده مطالب را توضیح داده است.

Gimp به مانند فتوشاپ، از لایه‌ها پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید در قالب لایه‌های مختلف کار گرافیکی خود را آماده نمایید. ابزارهای ویرایشی، مثل ابزارهای انتخاب، رنگ، قلم مو، کلون (ابزار شبیه ساز) و حتی پنل‌های تصحیح رنگ و کنتراست و شفافیت تصویر و … در گیمپ هم موجود هستند و کار کردن با آن از همان اصولی تبعیت می‌کند که در فتوشاپ وجود دارد.

Gimp به مراتب از فتوشاپ سبک‌تر است و از منابع سخت افزاری کمتری استفاده می‌کند. بر همین اساس اگر رایانۀ شما مناسب نصب و اجرا کردن فتوشاپ نیست، به شما پیشنهاد می‌کنم که از گیمپ استفاده نمایید. برای آموزش و یادگیری Gimp سایت‌ها و وبلاگ‌های زیادی در اینترنت وجود دارند که می‌توانند شما را یاری کنند. حتی کتاب‌های PDF زیادی راجع به این نرم افزار به زبان فارسی نوشته شده است. اگر که می‌توانید خود کتاب زبان اصلی راهنمای Gimp را بخوانید که چه بهتر؛ تمامی امکانات این نرم افزار درون آن نوشته شده است.

Rate this post