Adobe Photoshop Elements چیست ؟

منتشر شده در ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ در دستۀ دو بعدی بدون دیدگاه

فتوشاپ نرم افزاری است که دارای نسخه ها و ویرایش های مختلفی است. منظور از نسخه های فتوشاپ، همان انتشارهای سالیانهٔ این نرم افزار است که نسبت به انتشار قبلی اش دارای امکانات بیشتر و بهبود یافته ای است. آخرین نسخهٔ فتوشاپ حرفه ای هم CC 2019 نام دارد. اما جالب است بدانید که فتوشاپ دارای یک ویرایش دیگری هم هست. این ویرایش نامش Adobe Photoshop Elements است و از امکانات به نسبت کمتری نسبت به Adobe Photoshop برخوردار است؛ اصطلاحاً سبک تر است و بیشتر برای کاربران مبتدی تر و عکاسان مورد استفاده قرار می گیرد. پس Adobe Photoshop Elements کلاً یک ویرایش دیگری از فتوشاپ است.

Adobe Photoshop Elements چیست

Adobe Photoshop Elements چیست ؟

این ویرایش از همان هستهٔ فتوشاپ پیشرفته استفاده می کند و محصول شرکت Adobe است. مدیران این شرکت به این نتیجه رسیده بودند که کاربرانی هستند که از تمامی امکانات فتوشاپ پیشرفته (که آخرین نسخهٔ آن Photoshop CC 2019 است) استفاده نمی کنند. پس امکانات مرسوم تر و پر استفاده تر آن را درون یک ویرایش دیگری از فتوشاپ با نام Adobe Photoshop Elements قرار دادند و آن را با هزینهٔ کمتری منتشر کردند.

حتماً شما هم متوجه این موضوع شدید. ممکن است نیاز داشته باشید، هر روز فتوشاپ CC را باز کنید و یک دسته کارهای متوسط رو به ساده را مدام انجام دهید. که حجمی که این ویرایش از فتوشاپ دارد، سرعت و کاراییِ رایانهٔ شما را به شدت تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

از طرف دیگر اگر فتوشاپ پیشرفته برای متخصصان و کسانی که کارشان گرافیک است ساخته شده است، معمولاً افراد تازه کار با ارتباط خوبی را برقرار نمی کنند. در عوض Adobe Photoshop Elements دارای یک راهنمای گام به گام برای کسانی است که حتی هیچ سر رشته ای از گرافیک رایانه ای ندارد! تنها لازم است عکس ها را درون این نرم افزار باز کنید و به پیشنهاداتی که خود برنامه داده عمل کنید. حتی خیلی از قابلیت هایش به صورت خودکار است. هر چند که دارای حالت Expert یا حرفه ای هم هست که در این حالت کار کردن با فتوشاپ دقیقاً مثل Adobe Photoshop است.

حالت حرفه ای Adobe Photoshop Elements

حالت حرفه ای Adobe Photoshop Elements

Photoshop Elements برای عکاسان و گرافیست های متوسطه

عکسی که عکس زیاد می گیرد، نیاز به یک نرم افزاری دارد تا بتواند این عکس ها را به نوعی ساماندهی کند. Photoshop Elements دارای یک چنین قابلیت حرفه ای هم درون خودش هست. این در حالی است که در فتوشاپ پیشرفته یا باید از Lightroom یا ابزارهای مشابه برای این کار استفاده کرد.

در ضمن Photoshop Elements از حالت رنگی CMYK پشتیبانی نمی کند! به همین دلیل قادر به کار برای اسنادی که قرار است چاپ شوند نیستید. همچنین از ۳D objects یا همان اشیاء سه بعدی هم پشتیبانی نمی کند. همانطور که می بینید این ویرایش از فتوشاپ کاملاً روی عکاسان و گرافیست های متوسطه تمرکز کرده است.

به همین دلیل ممکن است در Photoshop Elements حتی چیزهایی وجود داشته باشد که در فتوشاپ حرفه ای هم نباشد. مثلاً‌ ابزار محو کردن مه و بخار از مهم ترین آنها است که شاید با کمترین زحمت بتوان این کار را انجام داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از نسخه های گوناگون Adobe Photoshop Elements می توانید به سایت ویکی پدیا سری بزنید. در حال حاضر هم آخرین نسخه از این ویرایش فتوشات ۲۰۱۹ است.

جمع بندی

پس همانطور که گفته شد، فتوشاپ حرفه ای مخصوص یک عده افراد خاص است. این افراد شامل متخصصان گرافیست شرکت های بزرگ مثل هالیوود است! اما Photoshop Elements با توجه به سهولت کاری که دارد، برای افراد تازه کار و متوسطه توسعه داده شده است و تمرکز اصلی روی عکاسان گذاشته شده است. هر چند که طراحان وب هم می توانند از آن استفاده کنند. البته این ویرایش از فتوشاپ به هیچ عنوان برای کارهای چاپی مناسب نیست.

Rate this post