کامپیوتر چیست؟

منتشر شده در ۱۳۹۲/۱۲/۲۸ در دستۀ مبانی رایانه بدون دیدگاه

کامپیوتر اصطلاح رایج برای خطاب قرار دادن دستگاهی است که برای ما کارهای پردازشی نرم افزاری را انجام می‌دهد. کامپیوتر یک اصطلاح انگلیسی است (Computer) که معادل فارسی‌اش رایانه است. رایانه‌ها معمولاً از دو بخش کلی تشکیل می‌شوند؛ یکی سخت افزار و دیگری نرم افزار. سخت افزارها هستند که کارهای اصلی را برای ما انجام می‌دهند. ولی در اصل ما نرم افزارها را می‌شناسیم و با آنها کار می‌کنیم. به همین دلیل بیشتر افراد کامپیوتر را با نرم افزارهای آن می‌شناسند.

کامپیوتر چیست

کامپیوتر چیست؟

پس کامپیوتر همان رایانه است، با این تفاوت که اگر ما از اصطلاح رایانه استفاده کنیم، در اصل به زبان فارسی احترام گذاشته و به زنده نگه داشتن آن کمک می‌کنیم.

رایانه در زندگی ما نفوذ پر قدرتی داشته است و دیگر زندگی بدون آن هیچ معنایی ندارد. سرعت و شتابی که این وسیله به زندگی ما می‌دهد باعث می‌گردد که جای پای خود را در بین ما بیشتر محکم کند. در هر صورت، این دستگاه که روز به روز به پیچیدگی و قدرت آن افزوده می‌گردد، کارهای نشدنی را برای ما شدنی کرده است. بیشتر صنایع که در حال کار کردن هستند، با انواع و اقسام کامپیوترها مدیریت می‌شوند و محاسبات دقیق به وسیلۀ آنها انجام می‌شود.

کار کردن با رایانه عموماً به معنی کار کردن با نرم افزارهای رایانه‌ای است. بدین صورت که کاربران رایانه این ذهنیت را دارند که باید روی نمادهای مختلف کلیک کرده و یا در قسمت‌هایی شروع به کار کنند تا بتوانند از رایانه استفاده کنند. حال آنکه این بیشتر محیط‌های گرافیکی رایانه است که برای کاربران تازه‌کار جذاب است. رایانه محیطی است که بیشتر بر مبنای دستورات متنی کار می‌کند و در نهایت این دستورات به دستورات صفر و یک مانندی تبدیل می‌شود که قابل درک برای سخت افزار است.

4.4/5 - (7 امتیاز)