نقش رایانه در آموزش و یادگیری

منتشر شده در ۱۳۹۲/۱۲/۲۸ در دستۀ مبانی رایانه ۱ دیدگاه

انسان از ابتدای زندگی خود در حال آموزش و یادگیری است. اما در هر دوره‌ای از روشی خاص برای یادگیری استفاده می‌شده است. در حال حاضر هم به دلیل رشد فناوری و همه‌گیر شدن رایانه‌ها، رد پای رایانه در بحث آموزش هم پیدا شده است به طوری که دیگر نقش رایانه در آموزش غیر قابل انکار است.

نقش رایانه در آموزش

نقش رایانه در آموزش

در هر علم و زمینه‌ای که شما فکرش را بکنید، رایانه می‌توانید تسهیل کنندۀ بسیار خوبی باشد. نرم افزارهای رایانه‌ای امکان شبیه سازی هر کاری را می‌دهند. از شبیه سازی آزمایش‌های آزمایشگاهی گرفته تا شبیه سازی سفر به کرات دیگر، همه و همه با رایانه و علم کامپیوتر امکان پذیر است.

از طرف دیگر شبکۀ جهانی اطلاعات موسوم به اینترنت، امکان به اشتراک گذاشتن علم در سطح بسیار وسیع را می‌دهد. بدین ترتیب هر کسی بنا به نیاز و علاقۀ خود می‌تواند از آن استفاده کند. این شبکه آن قدر توسعه یافته است که در دورترین نقاط هم قابل دسترس است. البته در کشور ما هنوز آن قدر رشد پیدا نکرده است که بتوان روی آن حساب باز کرد!

رایانه‌ها مشکلات آموزشی بسیاری را از بین بردند. از مشکلات زمانی گرفته تا مشکلات مکانی. امروزه در هر زمان و مکانی شما می‌توانید با استفاده از رایانه مبادرت به آموزش کنید. حالا این آموزش هر چیزی می‌تواند باشد. از آموزش یک زبان خارجی گرفته تا هوا فضا و علوم روز مثل نانوفناوری. در اصل با نرم افزارهای رایانه‌ای کلاس‌های درسی و دروس را طوری می‌توان شبیه سازی کرد که علاوه بر مزایای یک کلاس یا کتاب درسی، از مزیت‌های دیگری هم برخوردار باشد. مثلاً آموزش‌های چندرسانه‌ای از این دست هستند که علاوه بر حس دیداری، حس شنیداری و حتی حس ادارک آدمی را هم با آموزش درگیر می‌کنند. به همین دلیل کیفیت یادگیری به مراتب بالا می‌رود.

کاهش هزینه‌ها از دیگر مزایای رایانه در آموزش است. شما با یک دستگاه رایانه به راحتی می‌توانید هر آنچه که نیاز دارید را بیاموزید. به همین دلیل هم هست که دانشگاه‌های مجازی شکل گرفته‌اند و روز به روز به خدمات این چنینی افزوده می‌شود.

پایگاه کاربر رایانه در جهت یادگیری رایانه برای رسیدن به این هدف شما را یاری خواهد کرد. پس با مقالات آموزشی دیگر با ما همراه باشید.

3.6/5 - (5 امتیاز)