سخت افزار کامپیوتر چیست؟

منتشر شده در ۱۳۹۴/۰۱/۱۶ در دستۀ سخت افزار بدون دیدگاه

اگر نمی‌دانید سخت افزار چیست و یا می‌خواهید اطلاعات بیشتری راجع به سخت افزار بدانید، باید گفت کامپیوتری که شما خریداری می‌کنید، شامل دو قسمت سخت افزار و نرم افزار است. به طور کلی سخت افزار آن چیزی است که وقتی آن را از ارتفاعی رها می‌کنید، صدا می‌کند و به احتمال زیاد می‌شکند و یا ضربه می‌خورد. مثلاً زمانی که شما صفحه کلید را از ارتفاعی از سطح زمین رها می‌کنید، به احتمال زیاد ضربه خواهد خورد؛ پس به صفحه کلید رایانه، یک نوع سخت افزار گفته می‌شود.

سخت افزار کامپیوتر چیست

سخت افزار کامپیوتر

سخت افزارهای رایانه، به مجموعه‌ای از وسایل الکترونیکی گفته می‌شود که با آن‌ها می‌توانیم از نرم افزارهای رایانه‌ای استفاده کنیم. در تصویر بالا، نمونه‌هایی از سخت افزار رایانه را مشاهده می‌کنید. نمایشگر، صفحه کلید، موس، کارت گرافیک، درایو نوری، CD، DVD، حافظۀ Ram، حافظۀ سخت یا Hard، پاور، برد اصلی کامپیوتر، کیس نمونه‌های اصلی سخت افزارهای رایانه هستند که عمدتاً اگر حتی یکی از آنها نباشد، شما قادر به استفاده کردن از کامپیوتر خود نیستید.

سخت افزارها امکان اجرای نرم افزارها را فراهم می‌کنند. مثلاً زمانی که شما می‌خواهید یک نرم افزار برای پخش پرونده‌های صوتی و تصویری خود روی رایانه اجرا نمایید، باید تمامی اجزاء سخت افزار کامپیوتر شما به درستی کار کنند، تا زمینه را برای اجرا نرم افزار مذکور مهیا نمایند.

برای استفادۀ بهتر از رایانه، ایدۀ خوبی است که با قسمت‌های مختلف سخت افزارهای رایانه هم آشنا باشیم. حتی همین که بدانیم هر قسمت چه کاری را برای ما انجام می‌دهد، می‌تواند به استفادۀ بهینه‌تر ما از کامپیوتر کمک کند. مثلاً اگر بدانید حافظۀ Ram، که یک نوع سخت افزار است، چه کاری را انجام می‌دهد، سعی می‌کنید برنامه‌های زیادی را همزمان باز نکنید، تا مبادا سرعت رایانه کم نشود.

هر نوع سخت افزار دیگر یک نوع کار خاصی را انجام می‌دهد که لازم نیست کارکرد اختصاصی  تخصصی آن را بدانید. همین که به صورت کلی بدانید هر قطعۀ سخت افزاری که درون کیس رایانۀ شما وجود دارد، چه کاری را انجام می‌دهد، برای شمایی که یک کاربر عادی رایانه هستید، کفایت می‌کند. هر چند که با مطالعۀ بیشتر می‌توانید اطلاعات خودتان را بالا ببرید.

پس فهمیدیم که سخت افزار کامپیوتر همان چیزهایی هستند که با دست قابل لمس‌اند و به صورت فیزیکی قابل رویت هستند و شامل یک قطعۀ خاص نیست.

1.3/5 - (3 امتیاز)