ساخت انیمیشن دو بعدی با Synfig Studio

منتشر شده در ۱۳۹۴/۰۲/۱۸ در دستۀ دو بعدی ۲۱ دیدگاه

همانطور که به احتمال زیاد بدانید، انیمیشن یا کارتون از پشت سر هم نشان دادن عکس‌های ثابت تشکیل می‌شود. این اساس ساخت هر انیمیشن است. در انیمیشن‌های دو بعدی هر تصویر ثابت را به فریم (Frame) یا قاب می‌گویند. در چنین انیمیشن‌هایی برای اینکه حرکت نرمی داشته باشید، باید تعداد زیادی فریم یا قاب طراحی کنید. که این کار به منابع و زمان زیادی نیاز دارد.

اما با استفاده از نرم افزارهای رایانه‌ای این فرآیند بسیار ساده شده. به طوری که شما با نرم افزارهای فریم‌های کلیدی را ایجاد می‌کنید و خود نرم افزار یا رایانه برای شما فریم‌های مابین آنها را ایجاد می‌کند که در نهایت منجر به تولید یک تصویر متحرک به نام انیمیشن می‌شود.

یکی از این نرم افزارها که هم رایگان است و هم با سیستم عامل‌های مختلف مثل ویندوز و لینوکس سازگار است، Synfig Studio نام دارد. این نرم افزار را می‌توانید از سایت اصلی به رایگان دانلود کنید. برای دانلود Synfig Studio روی این پیوند کلیک کنید و مراحل دریافت را طی کنید.

ساخت انیمیشن دو بعدی با Synfig Studio

ساخت انیمیشن دو بعدی با Synfig Studio

شمایل نرم افزار را در بالا مشاهده می‌کنید که آنقدر جذاب است که شما را ترغیب کند حتی شده یک بار آن را امتحان کنید؛ التبه اگر به ساخت انمیشن با رایانه علاقه داشته باشید.

نرم افزار Synfig Studio به دور روش اقدام به ساخت کارتون می‌کند:

  • روش Morphing
  • روش Cutout Animation

روش Morphing به این شیوه است که شما دو تا تصویر را به نرم افزار را می‌دهید و نرم افزار برای تولید حرکت تصاویر و در اصل فریم‌های بین این دو تصویر را به صورت خودکار درست می‌کند. در نهایت یک تصویر متحرک را خواهید داشت که از تصویر اول شروع شده و به تصویر دوم ختم می‌شود.

اما روش Cutout Animation به این صورت است که اول شما شیء مورد نظر را به اجزاء مختلفی تقسیم بندی می‌کنید و سپس تک تک آن اجزاء را در طول زمان تغییر اندازه، چرخش، حرکت می‌دهید. دراین مورد هم در نهایت کل شیئ ما متحرک می‌شود.

انیمیشنی که به هر کدام از این روش‌ها تولید شود، سبک و شکل متفاوتی خواهد داشت. نرمی که در انیمیشن‌های با سبک Morphing وجود دارد در Cutout Animation وجود ندارد. ولی هر کدام دارای مزیت‌های هستند که اگر قصد یادگیری نرم افزار Synfig Studio را داشته باشید، حتماً به دنبال آن خواهید رفت.

اما تمام خصوصیات نرم افزار Synfig Studio به همین موارد ختم نمی‌شود و امکانات بیشتری هم برای راحتی کار انیماتورها در این نرم افزار برای ساخت انیمیشن کامپیوتری گنجانده شده است. برای یادگیری انیمیشن سازی و ساخت کارتون با کامپیوتر، با ComputerUser.ir همراه باشید؛ خبرهای خوب در راه است.

4.8/5 - (5 امتیاز)