جاسوس افزار چیست؟

منتشر شده در ۱۳۹۴/۰۴/۰۹ در دستۀ امنیت اطلاعات ۳ دیدگاه

نرم افزارها برحسب اینکه مفید باشند یا خیر به دو دستۀ عمده تقسیم می‌شوند: نرم افزارهای سودمند و نرم افزارهای مخرب. بله، تعجب نکنید. نرم افزارهای مخرب برای به اجرا گذاشتن اهدافی فعالیت می‌کنند که عمدتاً برای کاربران رایانه چندان مفید نیستند. ویرویس‌های رایانه‌ای از این دست برنامه‌ها هستند.

جاسوس افزار چیست؟

جاسوس افزارها هم به نوعی نرم افزار از دستۀ مخرب هستند که اقدام به جمع آوری اطلاعات و همچنین جاسوسی کردن روی رایانۀ شما می‌کنند، به همین دلیل به آنها نرم افزار جاسوس هم گفته می‌شود. فعالیت این گونه نرم افزارها معمولاً مخفی است و اگر هم رایانۀ شما به آنها آلوده شود، شما تغییری را شاهد نخواهید بود. این گونه نرم افزارها کار خودشان را بدون سر و صدا انجام می‌دهند و شما زمانی متوجه قضیه می‌شوید که دیگر کار از کار گذشته است.

جاسوس افزار چیست؟

جاسوس افزار چیست؟

نشانۀ اصلی جاسوس افزارها هک شدن حساب‌های حساس است. مثلاً اگر حساب بانکی شما و یا یک حساب ساده در یک سایت هک شد و تغییرات ناخواسته‌ای در آن ایجاد شد، بدانید که روی یکی از رایانه‌های شخصی خود جاسوس افزار نصب بوده که توانسته رمز عبور ورود به حساب شما را به دست آورد.

اما یکی از اهداف دیگر جاسوس افزارها، هک ایمیل افراد است. به این دلیل که ایمیل برای ثبت نام در بسیاری از سایت‌های اینترنتی کاربرد دارد، به دست آوردن رمز عبور ایمیل، به منزلۀ به دست آوردن دسترسی به تمامی آن حساب‌ها است. پس برای حفظ ایمیل باید بیشتر بکوشید و سعی کنید امنیت رایانۀ خود را افزایش دهید.

جاسوس افزارها از کجا می آیند؟

راه های مختلفی برای نصب یک جاسوس افزار روی رایانۀ شما وجود دارد که مهمترین آنها دریافت از طریق شبکه، مخصوصاً شبکۀ اینترنت و همچنین نصب هنگام نصب نرم افزارهای با اعتبار کم روی سیستم است.

زمانی که با اینترنت کار می‌کنید، این امکان وجود دارد که شخصی در هر کجای جهان مدیریت سیستم شما را تا حدودی به دست بگیرد و نرم افزاری که قصد دارد را روی رایانۀ شما نصب کند. حتی اگر رایانۀ شما جزئی از یک شبکۀ محلی است، این امکان هم وجود دارد.

به نرم افزارهایی که قصد نصب کردن آنها را دارید، دقت کافی را داشته باشید. نرم افزارهای معروف کمتر جاسوس افزار دارند. اما نرم افزارهایی که کمتر شناخته شده‌اند و یا حتی به صورت رایگان عرضه می‌شوند، احتمال بیشتری راجع به جمع آوری اطلاعات از سیستم شما دارد. همچنین نرم افزارها را از سایت‌ها و سرویس‌های معروف و معتبر دانلود کنید.
در خیلی از مواقع کرک‌ها و KeyGen ها هنگام فعال‌سازی یک نرم افزار جاسوس افزاری هم روی رایانۀ شما نصب می‌کنند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود تا جایی که می‌توانید از نرم افزارهای کرکی استفاده نکنید. احتمال اینکه با اینکار تمامی اطلاعات حساس شما به دست بیگانگان بیافتد بسیار زیاد است.

باید گفت، حتی جاسوس افزارهایی وجود دارند که تمامی اعمال شما را ثبت می‌کنند و به فرد خاصی ارسال می‌کنند. مثلاً دکمه‌هایی از صفحه کلید را که فشار دادید را در فایلی ذخیره می‌کنند و برای مقاصد خرابکاری برای فرد خاصی ارسال می‌کنند. باید خیلی مواظب بود!

اما برای جلوگیری از نصب جاسوس افزارها پیشگیری همیشه بهترین راه کار بوده است. از برنامه‌هایی که قصد نصب کردن آنها را دارید اطمینان حاصل کنید. در ثانی، استفاده از برنامه‌های ضد جاسوس افزار و آنتی ویروس را فراموش نکنید. مثلاً نرم افزار NOD32 یکی از این برنامه‌ها است که به شما این امکان را می‌دهد در هر جایی از سیستم شما سرک بکشد تا اگر فعالیت مخرب در حال انجام است، جلوی آن را بگیرد.

حالا فکر کنم تا حدودی بدانید که جاسوس افزار چیست. امنیت رایانه و امنیت کامپیوتر بحث بسیار مهمی است که باید راجع به آن بسیار مطالعه کنید. اطلاعات بیشتر = امنیت بالا.

Rate this post